Podjęcie tematu budowy, wybór konkretnego projektu i ekipy wykonawczej to ważna decyzja. Wybierając firmę IBUDHAUS współpracujesz z profesjonalnym zespołem, który ma bogate, ponad 30 letnie doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym, a ponad 20 letnie w realizacji budynków w technologii szkieletowej. Domy realizujemy od 1991 roku, przez blisko 30 lat zrealizowaliśmy wiele obiektów użytkowych, wielorodzinnych, w tym ponad 1000 mieszkalnych domów szkieletowych, zrealizowanych w przeważającej ilości głównie na Górnym Śląsku, często na szkodach górniczych lub Podbeskidziu, gdzie silne wiatry i spore opady śniegu są codziennością. W IBUDHAUS dokładamy wszelkich starań, aby proces budowy Twojego wymarzonego domu był jak najbardziej bezproblemowy i przyjemny.
Budowa domu krok po kroku
Krok 1
Pierwszym krokiem jest spotkanie i wizyta w jednym z naszych oddziałów (zachęcamy do skorzystania na stronie internetowej z formularza „UMÓW SPOTKANIE” w zakładce OFERTA /po wyborze konkretnego budynku pojawia się pod każdym z nich możliwość umówienia indywidualnego spotkania z konkretnym oddziałem IBUDHAUS/.
Przez blisko 20 lat realizując domy w szkielecie drewnianym rozmawiamy z inwestorami, wiemy czego potrzebuje typowa polska rodzina, małżeństwo na emeryturze czy młoda para poszukująca własnego miejsca na ziemi. To z nimi i dla nich opracowaliśmy blisko 90 typowych budynków – przemyślanych, optymalnie zaprojektowanych, zwartych w konstrukcji z prostym dachem, by ograniczyć koszty realizacji. Wszystkie projekty ze szczegółowymi aktualnymi cennikami są dostępne w zakładce OFERTA, wśród nich domy parterowe, domy piętrowe, domy pasywne i serię Ihaus Premium dla najbardziej wymagających inwestorów.
Typowe koncepcje z oferty jesteśmy w stanie mocno modyfikować pod indywidualne oczekiwania inwestorów. Raczej nie wykonujemy projektów nietypowych – indywidualnych innych pracowni architektonicznych, gdyż założenia projektowe często mocno odbiegają od przyjętych przez naszych konstruktorów przekrojów typowych belek, rozpiętości stropów czy dachów. W przypadku projektów indywidualnych zawsze prosimy, by inwestor przesłał nam interesujący go projekt, wtedy ostatecznie podejmujemy decyzję, czy podejmiemy się realizacji czy też nie.
Zawsze warto podjechać do jednego z naszych punktów, zobaczyć konkretny dom modelowy, dotknąć materiałów, z których budujemy, porozmawiać o technologii, swoich potrzebach zw. z realizacją domu. Często okazuje się, że po kilku minutach spotkania dotychczasowe plany dotyczące budowy schodzą na zupełnie inny tor, ale ten właściwy, realny w realizacji oraz optymalny dla potrzeb konkretnego inwestora. Serdecznie zapraszamy. Czas trwania pierwszego spotkania to najczęściej 1-2h.
Krok 2
Drugim krokiem budowy domu jest przygotowanie niezbędnych dokumentów do pozwolenia na budowę, w tym celu potrzebują Państwo:
- Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego /MPZP/ lub Warunki Zabudowy /WZ/ dla działki (z wydziału architektury i budownictwa urzędu gminy lub miasta)
- Mapę do celów projektowych (w wersji papierowej i elektronicznej przygotowaną przez geodetę)
- Dokumentację potwierdzającą prawo do dysponowania nieruchomością (akt notarialny lub wypis i wyrys z ewidencji gruntów lub wypis z księgi wieczystej)
- Zaświadczenie o wyłączeniu działki z produkcji rolnej (nie dotyczy terenów miejskich)
- Zapewnienie dostawy mediów
(czas trwania kompletowania powyższych dokumentów to najczęściej ok. 2-6 tygodni)
Krok 3
Trzecim krokiem jest ostateczne wybranie projektu domu, którym jesteście zainteresowani, budynek musi być zgodny z MPZP lub WZ oraz podpisanie umowy z firmą IBUDHAUS na budowę domu (czas trwania spotkania to najczęściej ok. 1-3 h).
Krok 4
Czwarty krok to przygotowanie adaptacji projektu do warunków lokalnych (dokumentacji do pozwolenia na budowę), adaptacja może być przygotowana przez IBUDHAUS lub mogą mieć Państwo własnego architekta adaptującego. W tym celu potrzebne są wyżej omówione dokumenty oraz:
- projekt architektoniczno – budowlany budynku mieszkalnego (przygotowany przez IBUDHAUS)
- projekt zagospodarowania terenu
- charakterystykę energetyczną
- projekt zjazdu z drogi publicznej
- schematy instalacji (w przypadku wymagania ich przez urząd)
- badania geotechniczne gruntu (w przypadku wymagania ich przez urząd, najczęściej przy występowaniu szkód górniczych lub na terenach osuwiskowych)
- dodatkowy projekt fundamentu na szkody górnicze (w przypadku występowania szkód górniczych)
- projekt wewnętrznej instalacji gazu (w przypadku budynków wyposażonych w instalacje gazową)
(czas trwania kompletowania powyższych dokumentów to najczęściej ok. 4-6 tygodni) Dokumentacje do pozwolenia na budowę składa się w starostwie lub urzędzie gminy (miasta) najczęściej w wydziale architektury i budownictwa. Urząd wydaje pozwolenie na budowę w terminie do 65 dni od daty złożenia wniosku z kompletem wymaganych dokumentów.
Krok 5
Piąty krok następuje po uzyskaniu prawomocnej decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę, należy zakupić dziennik budowy i zatrudnić kierownika budowy oraz zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych z dołączonym pisemnym oświadczeniem kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania robotami, oraz zaświadczeniem o przynależności do odpowiedniej izby samorządu zawodowego.
Jeśli wykonujecie Państwo całość prac od fundamentów po wykończenia z nami, to IBUDHAUS pokrywa w całości koszty związane z kierownikiem robót na Państwa budowie. Po kilku dniach w Inspektoracie Powiatowym pobiera się złożony wcześniej dziennik budowy (musi być „ostemplowany”), za jego prowadzenie odpowiada kierownik budowy. Roboty można rozpocząć po upływie 7 dni od złożenia wniosku (czas trwania to najczęściej ok 2-3 tygodnie).
Krok 6
Szósty krok to w końcu upragniona budowa Waszego domu :) Budowa domu składa się z następujących etapów:
- roboty fundamentowe (czas trwania etapu ok. 1 tygodnia)
- stan surowy z elewacją zewnętrzną (czas trwania etapu ok. 4-7 tygodni)
- roboty instalacyjne i wylewka (czas trwania etapu ok. 2-3 tygodnie)
- roboty wykończeniowe (tynki wewnętrzne, posadzki, schody) (czas trwania etapu ok. 5-7 tygodni)
Krok 7
Siódmy krok to zawiadomienie o zakończeniu budowy. Zakończenie robót budowlanych zgłasza się w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (na urzędowym formularzu lub własnym piśmie). Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o zgodności budowy z projektem i pozwoleniem oraz o uporządkowaniu terenu po budowie, oraz wypełniony dziennik budowy z wykonaną przez geodetę inwentaryzacją powykonawczą, oraz protokoły odbiorów instalacji: przewodów kominowych (wydaje kominiarz) oraz instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej (wydają je przedstawiciele lokalnych zakładów).
Przystąpienie do użytkowania. Pozwolenie na użytkowanie uprawomocni się, jeśli powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego w ciągu 21 dni nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia zakończenia robót budowlanych.
Realizując budowę z IBUDHAUS rozmawiasz z jednym wykonawcą – ci z inwestorów, którzy wcześniej realizowali budowę, wiedzą jak ważny jest to aspekt całego przedsięwzięcia. Jak widzisz, budowa domu krok po kroku nie jest wcale tak skomplikowana!
Zapraszamy do współpracy!